Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Acte necesare infiintarii unui PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Acte necesare infiintarii unui PFA

Buna ziua,

De ce acte am nevoie pentru a infiinta o PFA?
Imi trebuie si act constitutiv?
Multumesc
Pentru infiintarea PFA nu aveti nevoie de act constitutiv. Legea care reglementeaza infiintarea si activitatea PFA este OUG nr. 44/2008.
Aveti mai jos Ghidul de infiintare PFA (partea I si partea a II-a) la care adaug faptul ca PFA-ul are dreptul sa angajeze lucratori conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 46/2011, pentru modificarea si completarea art. 17 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, publicata în Monitorul Oficial 350 din 19 mai 2011.
www.avocatnet.ro/content/art...
[ link extern ] /
L.C.